• Délka: 11 min.
  • Žánr: Reportáž
  • Rok výroby: 2009
  • Kamera: Roman Rezek, Jiří Větroň
  • Režie: Jiří Větroň

Ústav pro péči o matku a dítě je příspěvkovou organizací s vícezdrojovým financováním. Většina finančních prostředků sice přichází od zdravotních pojišťoven, ale zbytek je tvořen vlastní hospodářskou činností. Důležité jsou rovněž sponzorské dary, pocházející od soukromých subjektů, kterých pozvolna přibývá. Jejich názvy jsou uvedeny na čestném místě, u hlavního vchodu do ústavu.

25.4.2006 se v ústavu pro péči o matku a dítě uskutečnilo setkání zástupců sponzorských společností a nadace Křižovatka, aby neonatologickému oddělení předali 50 kusů monitorovacích přístrojů Babysence II.

Hosty přivítal tiskový mluvčí ústavu, pan Vlastimil Lenz, a požádal zástupce nadace Křižovatka o krátké úvodní slovo….

Nadace Křižovatka si vzala za cíl pomáhat novorozencům ohroženým syndromem náhlého úmrtí. Dnes tak může být předáno neonatologickému oddělení ÚPMD dalších 50 monitorovacích přístrojů v celkové hodnotě 245.000,- Kč, právě díky společnostem, kteří na tento dar finančně přispěli.

Primář neonatologického oddělení Doc. MUDr. Zbyněk Straňák promluvil o důležitosti monitorovacích přístrojů a vyjmenoval případy, kdy se syndrom náhlého úmrtí může projevit nejen u novorozeňat, ale i v pozdějším, kojeneckém věku.

Kromě nadace Křižovatka přicházejí noví sponzoři; v zasedací místnosti se sešli zástupci Komerční banky a nadace Jistota, aby předali vedení ústavu šek na nákup ultrazvukového přístroje.

V posledních letech se daří zlepšovat technický stav budovy ÚPMD a její vybavenosti. Na tom se velmi podílejí sponzoři, kteří nepřestávají myslet na problémy ve zdravotnictví a svými věcnými i finančními dary významně přispívají ke zvýšení odborné úrovně Ústavu pro péči o matku a dítě.