• Délka: 77 min.
  • Žánr: Dokumentární film
  • Rok výroby: 2014
  • Kamera: Roman Rezek, Ladislav Lahoda
  • Režie: Ladislav Lahoda

Švýcarsko je krásná země. Pro nás neznámá, protože nás naše masmédia (ani ta veřejnoprávní) programově neinformují o dění  ani v našich sousedních státech, natož o Švýcarsku. O zemi, kde vše funguje i bez předpisů EU, o zemi, která byla vojensky napadena naposledy za napoleonských válek. Přesto, že je to země čtyř hrdých národů, v názvu země nejsou čtyři pomlčky a tyto čtyři národy jsou připraveny svou zemi bránit za každou cenu. Švýcarská krajina skrývá podzemní pevnosti, děla a těžké kulomety, které na vás míří, kamkoliv jedete. Je to cena za opravdovou svobodu, nezávislost a neutralitu. A každý netrestaný muž, po absolvování základního výcviku, má doma automatickou zbraň, náboje a uniformu (inu, tamní politici si to zřejmě mohou dovolit) a každý rok absolvuje vojenské cvičení, a to až do věku 49 let.

Úchvatné jsou i novodobé technické tunely vylámané ve skále, které by u nás nebylo možné vůbec postavit. Ve Švýcarsku se používá zdravý rozum, budují se nejhlubší přehrady světa, je zde nejvýše položená železniční stanice na světě, vrtulníky slouží nejen k cestování, ale převáží se jimi dobytek na pastvu, budují se stavby a vyváží septiky.

Film byl natáčen v letech 2010-2014 v různých ročních obdobích v nejzajímavějších lokacích švýcarských Alp. Ukáže Vám nejen některé málo známé vojenské, podzemní a technické zajímavosti Švýcarska, ale seznámí Vás i se „skrytou“ stránkou švýcarské společnosti, připravené i v současnosti bránit svou svobodu a nezávislost se zbraní v ruce. Švýcarská armáda se připravuje na neradostnou budoucnost Evropy…